YKS SINAVI

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2018 yılı itibariyle Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) kaldırılıp yerine getirilen yeni sınav sistemidir. Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar ile birlikte lise son sınıf öğrencileri sınava başvuru yapabilirler. Sınav başvuruları 4 ay önce başlamaktadır ve başvuru süresi 20 gün boyunca devam etmektedir. 1. Oturum Cumartesi günü sabah düzenlenir. 2. Oturum Pazar günü sabah, 3. Oturum Pazar günü öğleden sonra düzenlenmektedir. Sınavlar tüm Türkiye genelinde ÖSYM tarafından belirlenen merkezlerde düzenlenir.

Üniversite sınavına giriş yapacak kişiler 3 oturumda sınava girmektedir. İlk oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 2. Oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT), 3. Oturum ise Yabancı Dil Testi (YDT)’ den oluşmaktadır. 1. oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri alanından toplam da 120 soru gelmektedir.

1. Oturuma tüm adayların girmesi zorunludur. Önlisans programı tercih etmek isteyen adaylar TYT’den en az 150 puan, 2. Oturuma giriş sağlamak isteyen adaylar 180 puan almaları gerekmektedir. Sınav süresi 135 dakikadır. 2. oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT) 24 Türk Dili- Edebiyatı, 16 Sosyal Bilimler 1, 40 Sosyal Bilimler 2, 40 Matematik, 40 Fen Bilimleri alanından soru gelmektedir. Toplam da 160 soru bulunmaktadır.

2. Oturum isteğe bağlıdır. Lisans programı tercih etmek isteyen adaylar en az 180 puan almaları gerekmektedir. Sınav 180 dakikadır. 3. oturum Yabancı Dil Testi (YDT) İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça ve Rusça dillerinde yapılmakla birlikte her dil için ayrı kitapçık bulunur ve adaya başvuru esnasında belirttiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilmektedir. Sınav 80 sorudan oluşmaktadır. Sınav süresi 120 dakikadır.

3. Oturum isteğe bağlıdır.