UZLAŞTIRMACI SINAVI

Uzlaşma; sanık ve şüpheli arasında ki durumu/uyumsuzluğu mahkeme yoluna gitmeden çözümle sürecidir. Uzlaştırmacı; uzlaşma sürecini yöneten ve idare eden kişidir.

Sınava Giriş Koşulları

Uzlaştırmacı olabilmek için sınav 2017 yılı itibariyle Adalet Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Sınava giriş sağlayabilmek için; 1. “Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Fakültesi, İktisat Fakültesi” mezun olup bakanlık tarafından belirlenen hukuk derslerinden en az 2 tanesini alma şartı zorunluluğu bulunmaktadır. 2. Adalet Bakanlığı tarafından yetkilendirilen ve ilan edilen kurumlardan uzlaştırmacı eğitimi almak zorundadırlar.

2017 yılında ilk kez uygulamaya başlanan programda eğitimler Kasım – Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleşmiş olup, sınav Mart ayının ilk haftasında (11 Mart 2018) gerçekleştirildi. Sınav başvuruları eğitim tarihi sona erme zamanında başlayarak 20 gün boyunca devam etmiştir. 2017 sınav başvurularında bakanlık adaylardan transkript ve “Uzlaştırmacı Eğitim Katılım Belgesi” istemiştir. Bakanlığın incelemesi sonucu sınava girecek adaylar başvurular bittikten 14 gün sonra ilan edilmiştir.

Adalet Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu uzlaştırmacı sınavı yetkilendirilen Anadolu Üniversitesi tarafından uygulanmaktadır. 2018 yılında sınav 9 büyükşehir de gerçekleştirilmiş olup hangi il de sınava giriş sağlayacağını adaylar belirlemektedir.

Sınav Bilgisi

150 dakika süren sınav da 100 soru sorulmaktadır. Sadece doğru cevaplar dikkate alınırken yanlış cevapların sınav değerlendirmesinde etkisi bulunmamaktadır. Sınav değerlendirilmesi Anadolu Üniversitesi tarafından yapılarak 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılmaktadır. 2019 yılında eğitimler bakanlık talimatı ile 24 Nisan 2019 da başlamış ve 24 Kasım 2019 da sona erecektir. 2019-2020 sınav takvimi için Adalet Bakanlığı’ndan gelecek açıklama beklenmektedir.