KPSS Alan Sınavı

KPSS Alan sınavı kamu kuruluşlarında denetmen, uzman, müfettiş olmak için yapılan sınavdır. Kariyer kadroları olarak da bilinen bu sınav yılda 1 kez gerçekleştirilmektedir. 2019 – 2018 yıllarında Temmuz ayında gerçekleşen sınav, 2017 yılında Mayıs ayında gerçekleştirilmiştir. Alan sınavı KPSS genel yetenek – genel kültür sınavından sonraki haftalarda düzenlenmekle birlikte başvuruları ve sonuçları KPSS genel yetenek – genel kültür ile aynı zamanda gerçekleşir.

Kimler Başvurabilir?

KPSS Alan sınavına; İİBF, SBF, Hukuk, Mühendislik vb. fakültelerden mezun olanlar ile mezun olabilecek kişiler katılabilmektedir.

Sınav Bilgisi

Sınavda belirlenen bölümlerden 360 soru gelmektedir. 2017 itibariyle sınav sonuçlarının geçerlilik süresi 2 yıldır. Sınav esnasında verilen 4 yanlış cevap, 1 doğru cevabı elemektedir. Kamu personeli seçme sınavı tüm Türkiye de düzenlenmekle birlikte sınav yerleri; sınavdan 1 hafta önce yayınlanmaktadır. Sınav yerleri başvuru esnasında tercih edilen 1. ve 2. il seçeneğine göre belirlenerek duyurulmaktadır.